Whatsapp Hattımız
 • AdresKüçükbakkalköy Mah. Küçüksetli Sk. No:5-9 Denge Panorama Kat:10 D:42 Ataşehir/İstanbul
 • Telefon Numarası0(216) 469 98 47
 • Mobil Numarası+90 507 116 40 49
 • E-Posta Adresi info@dachukuk.com

Ticaret ve Şirketler Hukuku

Faaliyetler

 • Ticaret ve Şirketler Hukuku
 • Ticaret Hukuku, iş dünyasının dinamiklerini ve ticari hayatın karmaşıklığını düzenlemenin yanı sıra, işletmelerin kuruluşundan faaliyetlerine, sözleşmesel koşullardan ticari ilişkilerin düzenlenmesine kadar geniş bir yelpazede işlemektedir. Aynı zamanda ticaret hukuku, tacirlerin ve işletmelerin yasal haklarını ve yükümlülüklerini tanımlar. Bu hukuk dalı, ticaretin işleyişini düzenlemek ve ticaret hayatındaki anlaşmazlıkları çözmek için gerekli kuralları içerir.
   
  Şirketler Hukuku denildiğinde ise ticari işletmelere nazaran daha büyük ölçekli organizasyonların yönetimi ve ortaklık yapılarının işleyişi ele alınmaktadır. Şirketler hukuku denildiğinde ilk akla gelen konuların başında şirket ve şubelerin açılış ve kapanış işlemleri, genel kurul ve yönetim kurulu işlemleri, sermaye artırımı ve azaltımı, hisse devirleri, şirket üyelerinin hak ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gibi önemli hukuki süreçler yer almaktadır. Tüm bunların yanında şirketlerin faaliyet konularına göre ticaret hukuku, vergi hukuku, iş hukuku ve sair mevzuatlardan kaynaklı tabii olunan yasal yükümlülüklerin profesyonel bir biçimde yerine getirilmesi son derece önem arz etmektedir.
   
  Sözleşmesel Uyuşmazlıklar: Taraflar arasındaki ticari sözleşmelerle ilgili anlaşmazlıklar, ticaret hukuku içinde sıkça görülen dava tiplerindendir. Bu tür davalarda, sözleşmenin ihlali, sözleşme şartlarının yorumlanması ve uygulanması gibi konular ele alınır.
   
  Şirket Birleşme ve Devralmaları: Şirketler arası birleşme ve devralmalar, şirketler hukuku kapsamında yer alır. Bu tür davalarda, işletme birleşmeleri, hisse devirleri ve rekabet hukuku gibi konular ele alınır.
   
  Şirket İçi Uyuşmazlıklar: Şirket içi uyuşmazlıklar, pay sahipleri, yönetim kurulu üyeleri veya hissedarlar arasındaki uyuşmazlıklardır. Örneğin, yönetim kurulu kararlarına itiraz, hisse devirleri üzerindeki anlaşmazlıklar, müdürlerin azli gibi konular bu kategoriye girer.
   
  Sözleşmesel Sorumluluklar: Şirketler hukuku, işletmelerin sözleşme yapma ve uygulama süreçlerini düzenler. Sözleşme ihlalleri veya sözleşmelerin geçerliliği ile ilgili davalara sıklıkla rastlanır.
   
  Marka ve Fikri Mülkiyet Davaları: Ticaret hukuku, ticaret markaları, patentler ve telif hakları gibi fikri mülkiyet konularını içerir. Bu alanda, fikri mülkiyet haklarının ihlali veya tescil başvuruları ile ilgili davalara rastlanır.
   
  DAC Hukuk & Danışmanlık olarak, alanında uzman avukatlarımız ile her türlü Ticaret ve Şirketler Hukuku uyuşmazlığında müvekkillerimize hizmet vermekteyiz.

  Ofisimizi ziyaret ederek büromuza danışabilirsiniz. Ayrıca iletişim bölümündeki E-mail adresimiz veya WhatsApp numaramız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

  Ticaret ve Şirketler Hukuku